CAS K 25 T 815 8x8 VVN

Cisternová automobilová stříkačka o výkonu 2500 litrů za minuty na speciálním teréním podvozku přezdívaná Igor

Datum: 24.6.2010 čas: 17:27:52

Autor:Nezadáno Verze pro Tisk

Toto vozidlo bylo vyrobeno v roce v 1989 a původně sloužilo u ČSL Armády jako nosič mostu. V roce 1999 bylo jako vojenská úloženka převedeno městu Lysá nad Labem, které na vozidlo nechalo nainstalovat hasičskou nástavbu. Jedná se o CAS o výkonu čerpadla 2500 litru za minutu. Disponuje vodní nádrži o objemu 6000 litrů a 200 litrů pěnidla. Terénní podvozek umožňuje jízdu v těžkém terénu a brodivost klidnou vodou do 1,2 metru. Trvale jsou poháněny kola zadní nápravy, v případě potřeby lze připojit pohon předních kol. Všechna kola jsou vybavena uzávěrkami diferenciálů včetně jedné mezinápravové. Na tažném zařízením lze táhnout břemeno o váze až 55 tun. V roce 2010 byla na vozidlo doplněna elektrocentrála s osvětlovacím stožárem a nové držáky dýchací techniky v kabině vozu. Větší repasi vozidlo absolvovalo v roce 2017 kdy byla vyměněna nádrž na vodu, upraveno rozmístění vybaveni v nástavbě, nalakovaní kabiny a nástavby, nový pohon čerpadla a došlo i na nezbytné opravy na podvozku. V roce 2018 byl členy jednotky na vozidlo nainstalován nárazníkový monitor. Možnosti vozidla se naplno ukázali při povodních, kdy se ze zaplavených oblasti evakuovali lidé, či když při školení jízdy v terénu, kdy došlo k zapadnutí jiné CAS a ani BVP si s vyproštěním nebylo schopno poradit. Pomohl až náš IGOR.

Technické parametry a informace:
Výrobce: Tatra Kopřivnice 1989
Nástavba: SEHAT Poříčany 1999
Částečná repase: KOMET Pečky 2017
Motor: naftový dvanáctiválec T3-930-51 - dvě turbodmychadla vojensky vice palivový motor
Výkon: 265 kW při 200 ot./min
Objem válců: 19 000 cm3
Převodovka: synchronizovaná - 24. stupňů
Podvozek: vojenský/ víceúčelový, nástavbový – tahač

Vybavení:
Dýchací přístroje Pluto 4x, lékárnička s ambuvakem, trhací hák, nastavovací žebřík, plovoucí čerpadlo, motorová pila, lezecká lana, hasicí přístroje práškové a CO2, hadice B, C a D, nárazníkový monitor, přenosná svítilna, radiostanice, výjezdový tablet, proudnice, smáčedlo Pyrocool, nosítka, ženijní nářadí, elektro centrála, osvětlovací stožár a jiné příslušenství k nasvícení místa zásahu, výstražné kužely, a další vybavení dle platné legislativy.